Barvy do ložnice
Barvy do ložnice
Ložnici si spojujeme s příjemnými chvílemi. Představuje pro nás místo klidu a naše soukromé útočiště, kde nabíráme novou energii. Proto klademe velký důraz na kvalitní matrace, vhodně zvolené přikrývky, polštáře a správnou kombinaci barev stěn, povlečení a doplňků.
- Jak vybrat barvu do pokoje
- Jakou barvu by měla mít ložnice
- kombinace barev do ložnice
- Barvy podle feng-šuej
Barvy ovlivňují naši náladu, s jakou se ráno probouzíme i jak dobře večer usínáme. Výběr barvy povlečení a stěn ložnice je proto nesmírně důležitý. Stejně jako zkoušíme oblečení a chodíme jen v tom, co se nám líbí, nepouštíme do ložnice barvy, které nelahodí našemu oku. Přečtěte si, jak nás ovlivňují barvy v ložnici.
Jak vybrat barvu do pokoje
Teplé barvy nás nabudí, studené uklidní. Modrou barvu si proto spojujeme s odpočinkem, zelenou s celkovým zklidněním, žlutou s radostí, kterou v nás vyvolává slunce na obloze.
Na někoho působí modrá příliš stroze, neútulně a brání pohodlnému spánku. Na někoho tak působí červená, která nenechá tělo zcela zpomalit a mozek nutí přemýšlet.
Žádná barva není v domácnosti izolovaně. Vždy jich na nás působí několik najednou. Výmalba ložnice se doplňuje povlečením a ložním prádlem. V obýváku vytváří celkový dojem barva stěn, sedačka, ale také polštáře, deky. Proto i při volbě studené modré barvy v ložnici můžeme v kombinaci se žlutými doplňky na posteli docílit příjemného hřejivého pocitu.
Barvy dělíme na studené a teplé. Studené barvy jsou čisté a svěží. Zpomalují naši aktivitu a opticky rozšiřují prostor. Obsahují v sobě vždy aspoň trochu modré. Teplé barvy přináší hravost, dynamiku, akci, povzbuzení i radost. Najdeme v nich více či méně žluté.
Studené barvy:
- zelená (barva přírody),
- modrá (barva klidu),
- fialová (duchovní barva),
- růžová (s nádechem do fialova).
Teplé barvy:
- červená (barva vášně),
- oranžová (barva nadšení),
- žlutá (barva slunce),
- růžová (s nádechem do červena podporující aktivitu).
Vždy je vhodné barvy kombinovat. Nechcete si doma vytvořit sterilní prostředí, ale ani cirkusový stan. Ideální kombinace zahrnuje 3-4 barvy. Prakticky vždy uspějete kombinací neutrální barvy k nějaké barvě dominantní.
Jakou barvu by měla mít ložnice
Nedržte se jen trendů a toho, co hlásá časopis o bydlení nebo odborníci v přeměnách bytů. Nejde o estetiku a pocit, jak působí místnost na první pohled na návštěvu. Dejte na svůj instinkt. Potřebujete najít kombinaci, která má na vás samotné pozitivní vliv a podpoří kvalitní spánek.
Berte také v úvahu, že na nás mají barvy v ložnici různé účinky. Při malování ložnice se právě proto vyhněte teplým barvám. Je příliš energická a nevybízí k odpočinku. Pozor si dejte i na světle modrou, která je studená a pro lidský mozek není úplně lákavá, ačkoliv je to barva zklidňující. Světlý odstín modré může místnost se špatným přístupem světla ještě opticky ztmavit.
Kombinace barev do ložnice
Do ložnice si dejte barvy, se kterými se cítíte dobře a které vás zklidní. Ideální je:
- Tmavě modrá. Ideální je kombinace modrých stěn s bílým povlečením nebo modrého povlečení a světlé stěny. Modrá nám připomíná vzdálené moře a vlnami zčeřenou hladinu. Představte si, jak se pohupujete na lehátku. Nejlepší je její kombinace s bílou, šedou, černou nebo stříbrnou.
- Bílá, šedá a béžová. Jde o univerzální neutrální barvy. Bílá na stěnách dodává pocit čistoty. Je nadčasová a nevychází z módy. Zajímavá je kombinace bílých stěn s jednobarevným povlečením, světlým ložním prádlem. K bílé se hodí béžová, šedá i krémová. Pokud vás omrzí, snadno ložnici oživíte barevným povlečením, přehozy nebo závěsy.
- Levandulová. Fialovou barvu si v mozku nevědomky spojíte s vůní levandule. Ta přináší sama o sobě uklidnění.
- Hnědá. Málokdo zařadí hnědou barvu mezi oblíbené barvy. Nemáme ji zařazenou do kategorie pozitivních vjemů. V kombinaci s neutrálními barvami je ale velmi uklidňující.
- Šedá. Barva ticha a klidu. Šedé povlečení je navíc známkou luxusu.
- Neagresivní zelená. Přírodní uklidňující zelená v kombinaci s hnědým nábytkem zajistí klid pro spánek. Svůj odraz našla i ve skandinávském stylu. Jako byste usínali na zelené louce u lesa.
Vyvarujte se v ložnici černých stěn. Černá má spíše depresivní účinky. Černá barva v povlečení dokáže divy. Motivy jsou vysloveně plastické. Hojně se využívá v 3D povlečení.
Barvy podle feng-šuej
Do našich interiérů se vrací tisíce let starý směr feng-šuej. Jde o tradiční čínské učení, které hledá harmonii a rovnováhu a pomáhá nastolit klid od stresu. Pracuje s protiklady Jing a Yan a pěti elementy (voda, země, dřevo, oheň, kov). Ke každému z nich náleží určité barvy, které pomáhají nalézt souznění s přírodou. Feng-šuej ladí ložní prádlo podle ročních období.
Jaro, prvek dřeva a zelená barva
Jaro je ve znamení rozpuku, růstu a optimismu. Tělo rozehřívají první sluneční paprsky, které z šedých a hnědých polí vytváří zelené louky. V souladu s přírodou jsou jarními barvami podle feng-šui všechny odstíny zelené, od žlutozelené až po tyrkysovou. Podpořte probuzení po studené zimě květinovými a jarními vzory povlečení.
Ohnivé léto v červené
Léto je obdobím síly, žáru. Zelenou nahrazují odstíny spojené s ohněm. Povlečte své peřiny a polštáře v souladu s feng-šuej do oranžové, červené, vínové až po teplou fialovou. Pocit energie se v životě přenáší do mezilidských vztahů, lásky a přátelství. Zkuste to.
Babí léto s prvkem země
Babí léto je ve feng-šuej oproti našim klasickým čtyřem ročním obdobím trochu navíc. Jde o období hojnosti, stability, klidu. Rozdíly oproti podzimu a létu jsou jasné. Od půlky srpna do dušiček je období babího léta, kdy ustupuje žár a ustupuje rudá barva. Objevuje se více žlutá, béžová i písková.
Podzimní kovové tóny
Podzimní příroda je protkána šedou. Hlavním prvkem je kov. Proto se objevují primárně barvy jako studená modrá až šedomodrá, šedohnědá, tlumená temně zelená a hnědá.
Bílá zima, sníh a led
Zima je spjata se sněhem, ledem, vodou v různých podobách. Zimním barvám povlečení podle feng-šuej dominuje bílá, křišťálové odlesky, stříbrná nitka i různé kombinace šedé až černé. Barvy zklidňují, pomáhají nabrat sílu na nové období růstu.
Na celkovou kvalitu spánku se podepíše také materiál, na kterém usínáte. V zimě volte hřejivé látky jako je třeba mikroplyš. V létě se držte klasického bavlněného povlečení nebo ideálně bavlny renforcé, která je jemná a dobře saje pot. Podívejte se, jak vybrat kvalitní povlečení a jak vybrat prostěradlo. K čemu by to všechno bylo, kdybyste měli nepoddajnou přikrývku a polštář. Dejte si čas a zaměřte se i na to, jak vybrat přikrývku.