Při praní povlečení, prostěradel, ručníků či jiného prádla je kvalita vody klíčová
Není praní, jako praní. Taky hledáte lepší prací prostředek, sháníte odstraňovače skvrn, či poctivě třídíte barevné prádlo a používáte prací prostředek na to určený, ale vaše oblečení a ložní prádlo i přes maximální úsilí ztrácí barvu, bílá barva naopak nabírá nevzhlednou šeď, anebo ručníky a osušky připomínají drátěnku? Možná, jste si i vy všimli, že na delší návštěvě u příbuzných, známých, či na dovolené v jiné oblasti s jinou kvalitou vody se vám prádlo zdálo být lépe, anebo naopak hůře vyprané, a to klidně za použití stejného pracího prostředku. Není to jen zdání! Zapomínáme, anebo dokonce vůbec neznáme vliv kvality vody na praní našeho prádla. A právě proto se na to společně podíváme a možná i vy vychytáte ten nejlepší způsob pro krásně vyprané povlečení, prostěradla či jemné a nadýchané ručníky a osušky.
O tvrdosti vody
Již naše babičky s oblibou na praní používali měkkou dešťovou vodu, kterou mají i dnes někteří majitelé zahrádek možnost zachytit a využít jako technickou vodu. Ne náhodou také všechny prádelny používají zásadně měkkou vodu.
Ačkoliv je pro pití tvrdá voda mnohdy chutnější než měkká, navíc je plná minerálních látek a solí, které jsou pro naše tělo přínosné, z pohledu praní prádla nás už moc nepotěší. Nejenže zanáší potrubí, způsobuje bílé, nažloutlé, až hnědé usazeniny podle obsahu železa, a to ve všech domácích zařízeních i v pračce, ale výrazně ovlivňuje i výsledek vypraného prádla. Není ojedinělé, že po opakovaném praní bílého prádla ztrácí vlivem vyššího obsahu soli svou zářivou barvu a začíná šednout.
U froté nechceme používat aviváž, aby se vlákna nelepila a zůstala pořád savá, ale bez ní se vlivem tvrdé vody naše kvalitní ručníky a osušky mění na nežádoucí drátěnku, a ocet jako náhražka aviváže se při častém používání mění na ničitele gumového těsnění praček. U oblíbeného povlečení či prostěradel dochází za působení tvrdé vody k rychlejší degradaci materiálu a přicházíme i o syté barvy. Pokud chcete mít krásně bílé prádlo, či jasné barvy a nestojíte o masáž drsnou osuškou, přečtěte si pár následujících rad.
1. Pravidelně vyčistěte svoji pračku od plísní a usazenin i to přispěje ke kvalitě praní:
-
- můžete použít speciální čističe praček, přímo na to určené. Nalijte čistič do zásobníku na prací prášek, nebo vložíte Well Done Tablety na čištění pračky do bubnu pračky, a zvolíte nejdelší program s vyvařením. Doporučenou četnost čištění výrobcem zjistíte na obalu čističe.
- pokud nejste příznivcem chemie, nahraďte ji jedlou sodou. Do zásobníku na prášek nasypte přibližně dva menší šálky jedlé sody a zvolte dlouhý program na 90 °C. Takové přírodní čištění pračky můžete aplikovat, alespoň 3krát ročně.
- další možností je použití octa či kyseliny citrónové, avšak ne víckrát než 2x do roka. Ptáte se proč? Jelikož se jedná o kyseliny, tyto jsou v boji proti vodním usazeninám, plísním i zbytkům pracích prostředků vysoce účinné, ale z dlouhodobého hlediska nepříznivě působí na gumové těsnění a další gumové části pračky. Jestli se pro tento způsob rozhodnete, přidejte přibližně 300–400 ml octa, nebo kyseliny citronové a zvolte vyvařování.
2. Nepoužívejte mýdlové prací prostředky!
V kombinaci s tvrdou vodou vznikají nerozpustné mazlavé sloučeniny, které vám zanesou nejen prádlo, ale i pračku a odpady.
3. Volte vhodné detergenty na praní
Ne není to přežitek. Pokud jste tento důležitý krok doposud opomíjeli, nemůžete očekávat skvělé výsledky. Prací prostředky svým složením vplývají na sytost barev či naopak na bělost bílého prádla. Proto prádlo barevně třiďte a používejte vhodné detergenty buď na barevné, anebo bílé prádlo. Můžete přidat také skvělé pomocníky, které u nás naleznete v sekci drogerie a to například Well Done Fine ubrousky pohlcující barvu, nebo Well Done Fine bělící ubrousky.
4. Navyšte dávkování pracích prostředků
Moderní prací prostředky perou i v tvrdé vodě, ale je potřeba navýšit prací dávku, a to klidně až o 30 %, abyste dosáhli požadovaného výsledku.
5. Nerozpuštěné kapsle
Prací kapsle umístěte ještě před vložením prádla, a to ve spodní, zadní části prázdného bubnu. Takto dostane kapsle možnost se ve vodě rozpustit úplně.
6. Nepřeplňujte bubem pračky
I když se vám nasbírá větší množství například ložního prádla a láká vás vyprat jej najednou, nedělejte to! Výsledek nedopadne podle očekávání. Raději rozdělte povlečení i prostěradla do více pracích cyklů a získáte tak vyprané a voňavé textile.
7. Střídejte cykly i teploty praní
Střídejte teploty a cykly praní. Používejte i vyšší prací teploty s ohledem na doporučení výrobce, a delší cykly například na utěrky či prostěradla, nebo koupelnový textil, aby se uvolnily usazeniny i zbytky pracího prostředku.
8. Vodu v pračce můžete změkčit
Pro úpravu vody na praní si můžete pořídit malý a finančně dostupný – filtr na vodu do pračky. Nejenže účinně zamezuje usazování vodního kamene, ale navíc je ekologický a díky speciální filtrační směsi chrání vaše spotřebiče, a hlavně sníží spotřebu pracích prostředků i drahých čističů praček.
9. PH vody
Optimální pH se pohybuje kolem 8 °N, které je ideální pro uvolnění nečistot z textilie. Otestovat tvrdost vody není nijak náročné. K malému a rychlému testu postačí kostka mýdla. Čím méně pod tekoucí vodou pění, tím máte vodu tvrdší. Přesnější výsledek zjistíte telefonátem do nejbližší vodárny, odkud vodu odebíráte, anebo si můžete rovnou koupit test na tvrdou vodu. Již středně tvrdou, až tvrdou vodu je potřeba pro účel praní změkčit.
Pere každá domácnost, a to pořád dokola. Skoro každá hospodyňka je přesvědčena, že na praní se nedá nic zlepšit, a že to není ani potřeba. Ale jak jste se dozvěděli z našeho blogu, pro lepší efekt praní se dá pořád něco udělat, abyste se mohli radovat z nového povlečení, prostěradel, ale i čistých utěrek, jemných ručníků a osušek či oblečení po co nejdelší dobu.