Tipy pro ochlazení ložnice v horkých letních dnech
Jsou tu horké noci. Máme pro vás pár tipů pro ochlazení vzduchu ve vaší ložnici Letní teploty opět šplhají do závratných výšek, venku vedro, doma také, a to dokonce i v noci. Ve velkém horku o kvalitě spánku nemůže být řeč, v noci se vám špatně dýchá, často se budíte, potíte se, ráno jste unaveni a pracovní výkon se rovná nule. Co udělat pro to, abyste dobře spali? Máme pro vás pár tipů, jak na noc ochladit ložnici a lépe se vyspat.
Větrejte po západu slunce
Máte ve zvyku každý den ráno v ložnici otevřít okno, i když už venku svítí slunce? Nedělejte to; stejně, jako si v zimě nepouštíte domů chlad, uzavřete v létě váš byt i před horkem. S větráním počkejte do večera, až zajde slunce a setmí se. Až pak otevřete okna dokořán. A pokud to je jen trochu možné, nechte je otevřena celou noc. Proudění vzduchu také pomůže, když na chvíli otevřete vchodové dveře. Vnitřní dveře nechávejte dokořán všechny, každá (i malá) cirkulace ovzduší je v letních nocích vítaná.
Vlající mokrá osuška
Věděli jste, že pořádnou kvalitní osušku nebo ručník v letních vedrech užijete také v ložnici? Ne proto, abyste se měli v noci s čím utírat, když se zpotíte, ale k ochlazení vzduchu. Osušku nebo ručník před spaním namočte do studené vody – a pozor, čím vyšší gramáž, tím déle bude chladit. Trochu vyždímejte a pověste do otevřeného okna. Třeba na žabky, na které věšíte závěsy, nebo jen na provázek, který natáhnete mezi kličkami okna. Raději ještě položte další osušku na zem, aby vám kapky vody neničily podlahu a je to. Proudění vzduchu přes studenou vlhkou osušku chladí prostředí na podobném principu jako klimatizace.
Chladivý vánek větráku
Že větrák pomůže s ochlazením, to ví každý, ale věděli jste, že s větrákem a ledem dokážete zázraky? Vyndejte z mrazáku všechny ledové kostky, které tam najdete a dejte je do mísy. K ní postavte větrák, samozřejmě takový, který má tichý chod, aby vás nebudil ze spaní. Natočte lopatky větráku tak, aby směřovaly do mísy, ale nesmí být příliš blízko, aby až led roztaje, proud vzduchu z větráku nevyfoukal vodu ven. Opět bude ložnicí cirkulovat ochlazený vlhký vzduch a vám se bude dobře spát.
Studená voda pomáhá
Máte-li zvlhčovač vzduchu, určitě ho na noc zapněte. Dejte do něj co nejstudenější vodu a nechte ho běžet celou noc, uvidíte, že budete noční dusno snášet lépe. Ale i bez zvlhčovače či větráku vám chladná voda docela znatelně osvěží vzduch v ložnici. Stačí, když naplníte ledem (nebo co nejstudenější vodou) pár misek nebo hrnců, které rozestavíte na noční stolky nebo na zem co nejblíže posteli. Ale pozor, abyste do nich v noci omylem nešlápli!
Zmrazte si polštář
Při usínání v horku pomůže chladivý polštář, nebo i menší polštářek, ale nejlépe takový, který má kuličkovou náplň která dobře udrží teplotu nebo polštář s náplní z dutého vlákna. Pokud takový dáte na hodinu před spaním do mrazáku, bude se vám rozhodně lépe spát. Možná ale nemáte tak velký mrazák, aby se vám do něj polštáře celé rodiny vešly. V tom případě si zmrazte alespoň povlak na polštářek. Pak je tu ještě možnost si dát do povlaku polštáře (dospod) třeba pytlík mraženého hrášku. Ale jak nám říkají klasické pohádky, spaní na hrášku nemusí být to nejlepší nejen pro princezny.
Kombinování zvýší účinek
Naše tipy proti vedru v ložnici fungují a samozřejmě je pro zvýšení účinku můžete kombinovat. Ještě také na noc nezapomeňte vytáhnout ze zásuvky spotřebiče, jako je třeba televizi či počítač, protože z nich také sálá teplo a každý jeden stupeň tepla se za horkých nocí počítá. A teď už jen sladké sny!