Trápí vás noční můry? Pusťte se do boje za klidné snění
Není lepší start do nového dne, než když se ráno probudíte s příjemnými pocity, které ve vás vyvolal krásný sen. Většinou si ale ráno nepamatujete, co se vám zdálo, ovšem stane se, že se v noci probudíte vyděšení, protože to, co jste ve snu prožili, byla doslova noční můra. Nejde mít všechny sny pod kontrolou, ale určitě pro to můžete pár věcí udělat.
Děsivá noční můra
Padáte do propasti, jste zavření v tmavé kobce bez oken a dveří, někdo vám unáší dítě a vy se nemůžete pohnout. Tohle vás zaručeně vzbudí uprostřed noci a vy už nemáte šanci klidně usnout. Možná vás taková noční můra bude děsit ještě dlouho, protože tyto sny bývají navíc velice živé a působí až děsivě. Druhý den budete nevyspalí, a i když si stokrát říkáte, že je to jen sen, vaši psychiku to negativně ovlivní. Když se vám něco takového zdá maximálně jednou za půl roku, dá se to vydržet, ale pokud vás noční můra trápí častěji, je asi něco v nepořádku.
Intenzivní sny ve fázi REM
Každému se za noc zdá až deset snů. Ty, které si člověk nejvíc zapamatuje, přicházejí ve spánkové REM fázi, která probíhá několikrát za noc. Jde o chvíle, kdy zažíváte ten nejhlubší spánek, při kterém jsou viditelné i rychlé pohyby očí a kdy má člověk výraznější dech. V této fázi je mozek skoro stejně aktivní, jako když jste vzhůru, proto se sny zdají opravdovější. Když se ze snu v REM fázi probudíte, je zřejmé, že budete prožívat minimálně nějakou chvíli stejné pocity, jako by se to, co se vám zdálo, skutečně stalo. Také se budete se cítit víc unaveni. Rosalind Dymond Cartwrightová, neurovědkyně z Graduate College říká, že na děsivých snech se významně podílí amygdala, což je místo v mozku, kde se hromadí různé emoční prožitky.
Užitečný tréning pro chvíle nebezpečí
Noční můry ale rozhodně neznamenají, že by se vám mělo něco děsivého přihodit ve skutečnosti. Neurologové si myslí, že tady jde o něco obdobného, jako je tréning dovedností pro případy skutečného nebezpečí. Vaše skryté obavy se promítají do snu a mozek proti tomu hledá a vytváří účinné nástroje, které si schovává pro případ potřeby. Ale i když to zní jako užitečná věc, je lepší zlé sny neprožívat.
Co dělat pro zahnání nočních můr
Dodržujte pravidelný režim usínání a probouzení. Nespěte zbytečně dlouho ani příliš krátce. Dlouhý spánek zvyšuje počet snů, a to především těch zlých. Nedostatek spánku zase stupňuje pravděpodobnost, že váš mozek v REM fázi vybudí a zkoncentruje negativní emoce do snů.
Pozor na léky proti psychickým onemocněním či na vysoký tlak. Podle průzkumů mohou vyvolávat noční můry. Pokud máte podezření, že je to váš problém, poraďte se s lékařem.
Naordinujte si klidový předspánkový režim. Alespoň 90 minut před tím, než se uložíte do postele, nevyvíjejte žádnou náročnou fyzickou aktivitu. Poslouchejte klidnou hudbu, meditujte nebo čtěte příjemnou literaturu. Nepijte kávu ani alkohol.
Omezte vše, co ve vás vybudí strach a negativní emoce Nečtěte drsné kriminální thrillery, nesledujte hororové filmy a třeba ani zprávy, které vás mohou znepokojit. Cíleně se vyhýbejte se možným konfliktům.
Důkladně větrejte ložnici. Dostatek čerstvého vzduchu pomáhá nejen s imunitou a kvalitnějším spánkem, ale také díky okysličení mozku zmírňuje stresující podněty.
Nepodceňujte sílu vzhledu vašeho povlečení. Vaše ložní prádlo by mělo být nejen z kvalitního materiálu a vonět čistotou, ale také by vás mělo psychicky povzbudit svým vzhledem. Pokud je vaše povlečení krásné a vašemu oku lahodí barvou i vzorem, je to pro vaši psychiku důležité. Pohled na krásu je už od nepaměti člověkem vyhledávaný, protože pomáhá potlačit stres a nervozitu a vyvolává příjemné pocity. Proto je méně pravděpodobné, že by se vám v noci zdálo něco ošklivého.