Vyžeňte nechtěné hmyzí návštěvníky z vašich domovů
Podle předpovědí meteorologů má být letos teplý podzim. Jestli to tak skutečně bude, ještě si užijeme příjemných teplot a sluníčka, ale také se hned tak nezbavíme protivných komárů, vos, ani potravinových molů v kuchyni. A na zahradě budou až do listopadu číhat nebezpečná klíšťata. S našimi radami se vám je ale může podařit všechny zahnat i bez chemie!
Bez chemie, podle receptů našich předků
To si tak sedíte na terase, večer už je chladnější, proto jste zachumlaní v lehoučké huňaté mikroplyšové dece a užíváte si zapadajícího sluníčka se skleničkou dobrého vína nebo hrnkem skvělé kávy. Ale pohoda není dokonalá, jak se na první pohled zdá. Jsou tu totiž s vámi i komáři. A když vám bzučí u hlavy a vy se po nich musíte neustále ohánět, nemůžete se soustředit na nic jiného. Co s tím udělat, když si nechcete zamořit domov chemií? Máme tu pár tipů, jak si s nepříjemným hmyzem už kdysi poradily naše praprababičky. Zkuste to jako ony.
Čerstvé nebo sušené, rostliny voní a chrání
Proti komárům, vosám, mouchám a dalšímu hmyzu pomáhá spousta rostlin. Víte, že třeba komáři nemají třeba rádi muškáty? Máte-li je na balkóně, květy si usušte a dejte do plátěného pytlíčku. Můžete si ho pak dát třeba do ložnice pod polštář nebo na noční stolek, aby vás ti malí prevíti v noci nepokousali. Stejně tak to můžete udělat třeba s rozmarýnem, šalvějí, citronovou trávou, lichořeřišnicí, měsíčkem zahradním, meduňkou nebo mátou. Mouchy odpuzuje dokonce i pažitka! Pro jistotu si ještě vedle sebe nechte položený rozkrojený citrón, do kterého zapícháte hřebíček. Zaženete komáry, mouchy i vosy, a navíc jeho inhalací posílíte imunitu.
Na roztoče s koprem
Kopr se dá použít na omáčku, nakládání okurek a na spoustu dalších věcí. Pokud jste si ale do ložnice nepořídili mikrosaténové nebo mikroplyšové povlečení, kterého se roztoči nikdy ani nedotknou a máte z nich obavy, zachrání vás právě tenhle obyčejný kopr. Ať už usušený nebo čerstvý, můžete ho – opět v plátěném pytlíčku – uložit pod polštář. Pokud ale nechcete usínat s vůní kopru, stačí ho dát k nohám, třeba pod napínací prostěradlo. Kopr se i tak postará, že roztoči vaši postel opustí. Jestli ale jeho silné aroma skutečně nesnášíte, zkuste stejným způsobem využít i chryzantémy. Prý fungují podobně.
Energie domácích repelentů
Nejen proti komárům, ale i klíšťatům pomohu tyhle dva přírodní repelenty. Nachystejte si lahvičku s rozprašovačem a s chutí do přípravy. Na ten první stačí pár snítek bazalky, které zalijete vařící vodou a necháte přes noc louhovat. K tomu přilejte ještě pár panáků vodky nebo slivovice, a voňavý repelent je na světe. Na ten druhý budete potřebovat tři nebo čtyři nezralé vlašské ořechy. Než dozrají, jsou měkké a jdou nakrájet na plátky. To udělejte, dejte do půl litru studené vody a vařte pět minut. Až to vychladne, sceďte a přidejte v poměru ke třem dílům odvaru jeden díl vodky (nebo slivovice). U tohoto repelentu ale dávejte pozor, stačí ho nanést na kotníky a zápěstí. Nestříkejte ho na oblečení, má tendenci ho zabarvit.
Potlesk proti potravinovým molům nepomůže
Tyhle návštěvníky vážně nikdo doma nechce. Jenže oni se neptají, tak nějak se vyskytnou a vy se musíte pustit do boje. Když jich pár stihnete zlikvidovat v letu, boj vlastně teprve začíná. I když v kuchyni uklízíte jako diví, najednou se tu prostě objeví. Můžete je přinést z obchodu nebo se k vám nastěhují od sousedů. A vám nezbude nic jiného než začít s očistou. Nejdříve pozvyhazujte zásoby potravin (to se bez kompromisů musí) a pak začněte s důkladným čistěním. Co nejpečlivěji vyčistěte každou škvíru přípravkem na nádobí s horkou vodou a utřete kvalitní čistou suchou utěrkou do sucha. To celé raději několikrát. Pak vezměte domácí repelent, buď ořechový nebo bazalkový a vystříkejte s ním všechny police, mezery, škvírky. Můžete také vyložit police novinami. Moli prý nesnáší tiskařskou čerň. Na závěr všude, kde to jde, umístěte bobkový list. Ale nepolevte v úsilí a vše pravidelně opakujte. Boj s potravinovými moly je běh na dlouhou trať. Může trvat týdny i měsíce.