Jak vybrat kvalitní ručník nebo osušku
Jaký je rozdíl mezi osuškou a ručníkem
Chcete udělat radost kamarádce, mámě, sami sobě v domácnosti a rozhodli jste se pro ručník nebo osušku. Tentokrát hledáte opravdovou kvalitu. Jak vybrat kvalitní ručník nebo osušku, když existuje tolik typů? Poradíme vám, jak se vyznat v informacích o gramáži, rozměrech a materiálu.
Hlavní rozdíl mezi ručníkem a osuškou je v jejich velikosti. Ručník je menší a používá se k osušení rukou, obličeje nebo menších částí těla. Osuška je větší a používá se k osušení celého těla, včetně vlasů.
Rozměry
Rozměry ručníků nebo osušek jsou to první, co vás při nákupu zarazí. Nápověda je v tomto případě velmi snadná.
- Malý ručník na utírání rukou má rozměr 30 x 50 centimetrů, případně také 40 x 60 centimetrů.
- Klasický ručník na utírání obličeje a po koupání seženete ve velikostech 50 x 100 nebo 50 x 90 centimetrů.
- Osušku k vodě nebo na zahalení celého těla hledejte ve velikostech od 70 x 140 centimetrů až po ty největší 100 x 150 nebo dokonce 100 x 180 centimetrů.
Materiál
Při výběru ručníku hraje materiál důležitou roli. Zároveň představuje ten největší zádrhel. Volba materiálu má nakonec vliv na výslednou cenu. Nejčastěji se u ručníků a osušek potkáte s těmito materiály:
- Froté. Froté je léty ověřený materiál. Froté ručníky jsou kvalitní, vydrží dlouho a jsou levné. Obvykle jsou vyrobeny ze 100% bavlny nebo jiných přírodních materiálů. V některých případech jsou doplněny ještě o polyester pro lepší savost.
- Bambus. Bambusové ručníky jsou v koupelnovém textilu čím dál oblíbenější. Jejich zásadní výhoda je antibakteriální efekt, hebkost a měkkost.
- Modal. Modalové ručníky jsou novinkou na trhu. Vlákna modalu jsou tvořeny z celulózy bukového dřeva. Tyto ručníky jsou mimořádně kvalitní, měkké a savé.
- Polyester. Už z názvu je jasné, že jsou ručníky z polyesteru vyrobené z umělého materiálu. Ručníky a osušky z polyesteru jsou díky tomu rychleschnoucí a levné.
- Mikrovlákno. I mikrovlákno je umělý materiál. Kromě výborných savých vlastností jsou ručníky nebo osušky z mikrovlákna příjemné na dotek.
Pokud vás materiály ručníků nebo osušek zajímají více, podívejte se na náš další článek.
Gramáž
Trochu tajuplně zní v souvislosti s ručníky výraz měrná hmotnost neboli gramáž. Jde o veličinu, která vyjadřuje hmotnost látky v gramech na jeden čtvereční metr. Její jednotka je proto g/m2. Gramáž ručníků nebo osušek ale budete obvykle v obchodech na štítcích hledat marně. Pokud už výrobce tuto informaci uvede, jde o dobré znamení. Gramáž je indikátor kvality. Čím vyšší gramáž látka má, tím je kvalitnější.
- Gramáž do 450 g/m2 mívají ručníky méně kvalitní.
- Kvalitní ručníky začínají na 450 g/m2. Ve střední kategorii jsou ještě ručníky do cca 580 g/m2.
- Dražší a obzvláště luxusní ručníky seženete s gramáží nad 580 g/m2, výjimkou nejsou ani 750 g/m2.
Použití
Zbývá ještě poslední parametr, který je prakticky kombinací výše uvedeného. Podle způsobu použití vybírejte vhodnou gramáž, materiál a rozměr.
- Ručník na ruce, který pověsíte v koupelně na háček, má být menší, rychleschnoucí a musí zvládnout praní na vysoké teploty.
- Ručník na běžné utírání po sprchování a koupání je střední velikosti. Pokud si rádi dopřáváte hebkost a luxus, pátrejte po vysoké gramáži. Pokud si vystačíte s klasikou, stačí střední gramáž a bavlna. Takový ručník dobře saje vodu a je měkký na dotek. V nevětrané místnosti je lepší ručník bambusový, který má antibakteriální vlastnosti.
- Na sport, do tělocvičny i na bazén je nejlepší rychleschnoucí ručník, který můžete brzy použít znovu. Hledejte savé materiály jako je polyester a mikrovlákno.
- Největší rychleschnoucí koupelnový textil z mikrovlákna se hodí také jako plážová osuška a ručník k vodě.
Možná se divíte, proč jsou nové sady ručníků a osušek tak měkké a hebké. Vy máte doma po několika vypráních místo ručníků smirkový papír. Podívejte se, jak ručníky prát a pečovat o ně. S našimi tipy budete mít i vy měkké kousky hodné zachumlání.