Průvodce materiály
Průvodce materiály
- Bavlna
- Mikroplyš
- Flanel
- Satén
- Krep
- Jersey
- Froté
- Polyester
- Lyocell
- Bambusové vlákno
- Mikrovlákno
- Polyamid
- Polyuretan
- Elastan
Nákup ložního prádla, lůžkovin a koupelnového textilu často řídíme podle barev a vzorů. Při výběru materiálů se držíme osvědčené klasiky. Nabídka je tak široká, až se v tkaninách a jejich vlastnostech ztrácíme. Náš průvodce materiály vám pomůže. Inspirujte se a vylaďte svůj koupelnový textil a ložní prádlo podle svých tajných přání, ročního období nebo jednoduše podle nálady.
Bavlna
Bavlna je léty ověřená klasika. Získává se z bavlníku. Toto zcela přírodní vlákno vyniká savostí, pevností a zároveň prodyšností. Je měkká a jemná na dotek, pomáhá odvádět vlhkost od těla a regulovat tělesnou teplotu. Bavlněné povlečení a bavlněná prostěradla představují snad nejoblíbenější materiál oděvního průmyslu. Často se s bavlnou setkáme i u dalších lůžkovin nebo třeba u kuchyňského textilu.
Bavlna bez příměsí jiných vláken zvládá praní na 60 °C a sušení v sušičce. Na druhou stranu platí, že se hodně mačká. Je hypoalergenní a vhodná pro osoby s citlivou pokožkou.
Bavlna pěstovaná bez použití chemických prostředků, pesticidů a hnojiv nese označení biobavlna neboli organická bavlna. Aby měl zákazník naprostou jistotu kvality, procházejí výrobci biobavlny certifikací.
Bavlna renforcé
Bavlna renforcé je vyrobena ze 100% bavlny. V průběhu zpracování se její vlákna namáčí do zvláštního extraktu. Odstraní se tak přebytečné vrstvy a zůstanou jen ta nejmenší a přitom pevná vlákna. Bavlna renforcé má stejná pozitiva jako bavlna (je pevná, savá, prodyšná). Je o poznání jemnější a látka z bavlny renforcé je hustě tkaná. Povlečení z bavlny renforcé je špička mezi materiály.
Polybavlna
Jak už název napovídá, je polybavlna částečně umělý materiál. Obvykle se skládá z 35% bavlny a 65% polyesteru. Právě polyester látce zajišťuje menší mačkavost. Je lehčí, jemnější, prodyšnější než samotný polyester. Látka z tohoto materiálu proto rychleji schne a o poznání méně se mačká. Ideální je její použití na prostěradla nebo podsedáky.
Směs bavlny
Často je ložní i koupelnový textil tvořený ze směsi bavlny a dalších materiálů. Získává se tak to nejlepší z každého z nich.
Nejčastěji se kombinuje bavlna a polyester. Látky s převahou polyesteru vynikají snadnou údržbou a méně se mačkají. Jsou lehké a přitom odolné.
Kombinuje se také bavlna a lyocell. Používá se do povlečení, které pak vyrovnává teploty. V létě je chladivé a v zimě prohřeje. Je hladké a přitom prodyšné.
Mikroplyš
Mikroplyš je umělý materiál, který je vyrobený ze 100% polyesteru. Mikroplyš představuje tkaninu tvořenou hustými krátkými chloupky, které jsou na omak velmi jemné. Zachumlejte se do dek z mikroplyše v chladných místnostech. Nestudí a v mikroplyšovém povlečení a brzy ucítíte teplo i přesto že je úžasně lehké. Pro své jemné chloupky je jedinečným pomocníkem povlečení s 3D efektem.
Mikroplyš neperte na vysoké teploty a nedávajte je ani do sušičky. Na druhou stranu materiál rychle schne a nemusíte ho žehlit.
Mikroplyš s beránkem
Mikroplyš s beránkem dostane vaše lenošení na ještě vyšší úroveň. Deky mají z jedné strany mikroplyš a z druhé beránka. Beránek je umělý materiál, který imituje ovčí vlnu. Má trochu delší chloupky. Je vhodný pro alergiky. Pro svou hřejivost a hebkost si ho oblíbí i děti.
Flanel
Flanel patří do řady přírodních látek vyrobených ze 100% bavlny. Hustě tkaná látka prochází ještě počesáním bavlny. Na plátně vznikne jemný chloupek, flanel. Ve výsledku jde o látku, která je jemná, hebká, lehká a také hřejivá. Udržuje si přitom savost a prodyšnost bavlny. Flanel se osvědčil na flanelové povlečení, které oceníte hlavně v chladných místnostech.
Mikroflanel
Pokud bychom měli vybrat 3 nejjemnější látky, vyhrál by beránek následovaný mikroflanelem a doplněný mikroplyšem. Mikroflanel je tedy ještě jemnější a hřejivější než mikroplyš. A to je co říct. Ve srovnání s mikroplyšem jde o novější materiál s ještě větší hustotou vláken. Stejně jako jiné mikro materiály, je i mikroflanel syntetický. Všechny se osvědčily v povlečení, které je příjemně hřejivé.
Satén
Satén si obvykle spojujeme s hebkostí, čistotou a vysokým leskem. Tento luxusní materiál se používá na večerní, svatební šaty, spodní prádlo i na ložní textil. Satén se vyrábí z různých vláken. Může jít o bavlnu, nylon, hedvábí nebo např. polyester. V tomto případě platí, že není satén jako satén.
Bavlněný satén je vhodný na výrobu saténového povlečení, přitom je velmi kvalitní, mimořádně jemný, hebký a velmi příjemný na dotek. V noci při pocení absorbuje vlhkost, nedráždí pokožku a je vhodný pro alergiky.
Mikrosatén
S označením mikrosatén se setkáte, pokud je saténové povlečení vyrobené z polyesteru. Vlákna jsou extrémně tenká. Utkané povlečení je pak výrazně lesklé a také kluzké. Platí o něm, že neabsorbuje vlhkost a má chladivý efekt. Velmi rychle schne a není potřeba ho žehlit.
Krep
Krep je také 100% bavlna. Látka se upravuje smrštěním na krepový efekt, tedy typické zvlnění. Díky této úpravě se krep nemusí žehlit, téměř se nemačká. Krep máme spojený s materiálem méně příjemným na dotek. Současná úprava (např. krep deluxe) už tento předsudek překonala. Krepové povlečení se dobře kombinuje s bavlněným prostěradlem nebo prostěradlem jersey.
Jersey
Jersey je jemný úplet z bavlny. Z jedné strany se při pletení vytváří malá očka a z druhé strany je ponechán hladký. Celkově je materiál prodyšný a dobře nasává vlhkost. Oblíbený je hlavně pro snadnou údržbu a elasticitu. Jersey, nebo také žerzej, se často vyrábí v kombinaci s jinými materiály. Svědčí mu míchání se syntetickými materiály, lycrou i přírodními materiály jako je vlna nebo len. Tento elastický materiál se používá na výrobu ložního prádla, žerzejových prostěradel i spodního prádla.
Froté
Froté se vyrábí ze 100% bavlny. Při tkaní se nit plně nenatáhne a nechávají se malé volné smyčky. Právě díky těmto smyčkám skvěle funguje froté v ručnících a osuškách s vysokou savostí. Pokud při nákupu ručníku nevíte, jaký materiál zvolit, sáhněte právě po froté ručníku.
Froté prostěradlo díky smyčkám a vysoké hustotě příjemně hřeje. Vhodné je tedy do chladných měsíců. Vzhledem k tomu, že jde o přírodní materiál, zvládá praní na 60 °C. Sušička mu pak dodá potřebnou měkkost. Zapomeňte ale na aviváž. Ta by vlákna slepila a získali byste lehce struhadlovité prádlo.
Polyester
Polyester je umělý materiál, kterému jsme vděční za velkou část našeho oblečení a předmětů, které denně používáme. Hmota v tekutém stavu (nejčastěji PET) se protlačí velmi jemnými tryskami. Výsledkem je tenké vlákno.
Látky z polyesteru rychle schnou, nenasávají vlhkost a jsou odolné proti bakteriím a světlu. Není však prodyšný. Vhodným zpracování připomíná jemné hedvábí. Nejjemnější polyesterové vlákno je mikrovlákno. Všechny výrobky z polyesteru jsou nevhodné pro praní na vysoké teploty. Dostatčné je 40°C.
Lyocell
Lyocell je považován za vlákno nové generace. Jde o polysyntetický materiál na přírodní bázi, který je při své výrobě šetrný k životnímu prostředí. Používají se přírodní materiály jako např. dřevo z různých rostlin. Drtí se na buničinu a rozpouští se v roztoku. Vzniklá tekutina se prožene zvlákňovací tryskou a hned poté se sráží.
Látka z lyocellu je ještě odolnější než bavlna. Je pevnější , lépe pohlcuje a odvádí od těla vlhkost, přitom je příjemná na dotek a prodyšná. Jeji praní se doporučuje pouze na nízké teploty a ideálně v ruce.
Bambusové vlákno
Bambusové vlákno se vyrábí z bambusové trávy, rychlerostoucí rostliny. Bambusové vlákno je velmi jemné, pevné a trvanlivé. Bambusová prostěradla vás při spaní pohladí, ale nedusí. Bambus perte na 40°C. K sušení nepotřebujete sušičku, rychle schne i volně na vzduchu.
Bambus je odolný vůči zmačkání, neelektrizuje, dobře nasává vlhkost a rychle schne. Je jedinečný pro použití mezi alergiky a má přírodní antibakteriální vlastnosti. Mezi další výhody patří lesk. V létě se pod bambusovým povlečením nebudete potit, přitom v zimě udrží teplotu.
Mikrovlákno
Mikrovlákno je další z umělých materiálů. Je tvořené 100% polyesterem. Umělé ale v tomto případě neznamená špatné. Mikrovlákno je upraveno do velmi jemného a měkkého tvaru vláken. V klasické podobě je hladké, lehké a jemné jako hedvábí, proto najdete v naší nabídce právě povlečení z mikrovlákna.
Úpravou na krátké chloupky se získává mikroplyš. Deka s beránkem je také z mikrovlákna. Má ještě vyšší hustotu a ještě delší chloupky než mikroplyš. Huňaté deky s beránkem jsou oblíbených dárkem v zimním období a na Vánoce.
Polyamid
Polyamid je umělý materiál. Abyste si ho dokázali k něčemu přiřadit, vzpomeňte si třeba na silonky. Tento syntetický materiál neabsorbuje vlhkost, je odolný proti větru a rychle schne. Je také hladký a jemný na dotek. Typická je nízká váha, ale také nabíjení statickou elektřinou. Jeho výhodou je pružnost, proto se přidává např. do ponožek. V současnosti se s ním setkáte při výrobě stanů, spacáků, bund, funkčního a sportovního oblečení a plavek. Používá se také jako levná kopie hedvábí.
Polyuretan
Polyuretan patří do soupisky umělých materiálů. Osvědčil se při výrobě voděodolných výrobků. Najdete ho proto v soupisce materiálů na štítcích pláštěnek a bund, na které se nanáší jako voděodolný potěr. Mezi jeho výhody patří odolnost a pevnost. V ložním textilu hraje důležitou roli v chráničích matrací. Strukturou dokáže imitovat kůži. Proto se používá např. na bundy z umělé kůže.
Elastan
Elasten je velmi pružné syntetické vlákno. Přidává se do bavlněných triček, šatů, mikin, i kalhot, aby se zlepšily jejich vlastnosti a pružnost. Elastan nepohlcuje vlhkost, ale patří mezi umělé materiály, které se snadno udržují. Barvy použité v kombinaci s elastanem neblednou ani na slunci ani působením soli.